Z całą pewnością jedni mają więcej szczęścia od innych. Ten artykuł jest opisem przypadku, w którym pewna kobieta tego szczęścia ma wyjątkowo dużo.
Pacjentka jest 32 letnią instruktorką jogi. W wolnym czasie medytuje, trenuje crossfit i szkoli się w tematyce zdrowego odżywiania. Nie miała w przeszłości żadnych poważnych urazów ani operacji chirurgicznych.
29 października jadąc z prędkością 110km/h wpada w poślizg i po dachowaniu samochód w polu. Pacjentka jest przetransportowana do szpitala, gdzie po zbadaniu i zdjęciach RTG jest wypuszczona jeszcze tego samego dnia do domu. Diagnoza: stłuczenie kręgosłupa piersiowego oraz skręcenie kręgosłupa szyjnego. Pacjentka skarży się po wypadku i po opuszczeniu szpitala na ból w dolnej części kręgosłupa piersiowego.
RTG:
Poza brakiem poważnych obrażeń fizycznych pacjentka ma również to szczęście, że mieszka pod jednym dachem z nadgorliwym osteopatą który dostrzegł w tej sytuacji możliwość nauki, rozwoju własnych umiejętności i zatroszczenia się o bliską mu osobę.
Terapia rozpoczęła się jeszcze w dniu urazu. Pierwszy zabieg odbył się dokładnie 5 godzin po wypadku. Ze względu na stan pacjentki i poglądy terapeuty nie zostały wykonane żadne testy funkcjonalne. Czerwone flagi zostały wykluczone wcześniej na miejscu wypadku przez ratowników medycznych a następnie przez lekarza w szpitalu.
Dzień wypadku (D0)
1 terapia:
Stan można określić jako: boli wszystko, ruchy ciała są bardzo spowolnione. Pacjentka została ułożona w pozycji komfortowej na plecach. Terapia miała na celu wyciszenie napięcia współczulnego oraz przywrócenie rytmu czaszkowego. Zostały wykonane następujące techniki:
Efekt: puściło zwiększone napięcie współczulne i pacjentka opisała efekt terapeutyczny jako wielką ulgę.
Zalecenia: odpoczynek
Dzień 1 po wypadku (D1)
2 terapia:
Została wykonana rankiem następnego dnia. Pacjentka skarży się na ostry ból w kręgosłupie szyjnym.
Pacjentka dalej porusza się bardzo powoli, ale nabiera odwagi do aktywnego testowania zakresu ruchów. Wszystkie ruchy wydaję się być mniej lub bardziej ograniczone i odczuwalne jest duże osłabienie siły mięśni.
Podczas terapii pacjentka została ułożona na plecach
Wykonane techniki:
Efekt: zmniejszenie bólu odcinka szyjnego kręgosłupa oraz poprawa ruchomości (ruchomość dalej mocno ograniczona w rotacji w prawą stronę.
Zalecenia: odpoczynek,
3 terapia:
hipnoza: Pozytywna wizualizacja na temat uwalniania traumy i gojenia się tkanek
Efekt: poprawa samopoczucia i mniej strachu
Zalecony został suplement olej CBD 40%
Efekt: subiektywne uczucie zmniejszenia napięcia w obrębie organów wewnątrz klatki piersiowej i brzucha
4 terapia:
Na twarzy pacjentki widać lekki obrzęk po prawej stronie, pacjentka nie pamięta skąd on się wziął. Z jej relacji nie uderzyła w nic głową.
Wykonane techniki:
Efekt: pacjentka przypomniała sobie podczas mobilizacji kości jarzmowej, że podczas wypadku jej torebka uderzyła ją w twarz.
Rotacja głowy w lewo wydaje się nie być już ograniczona jednak wciąż pojawia się ból na końcu tego ruchu. Lekka poprawa w rotacji w prawo.
Zalecenia: kupić suplementy
Dzień 2 po wypadku
Dieta była dobrze zrównoważona przed wypadkiem, ale ze względu na znaczne uszkodzenia tkanek miękkich została ona zmodyfikowana poprzez wprowadzenie dużej ilość ryb, owoców morza oraz innych źródeł kwasów omega 3 oraz zwiększona została ogólna podaż białka.
5 terapia
Psychologicznie sytuacja zaczyna ciążyć ze względu na brak możliwości uprawiania sportu, który wcześniej był bardzo obecny. Wytłumaczyłem jej mechanizm wizualizacji i jego wpływ na masę mięśniową i koordynacje u sportowców. Pacjentka dostała do przeczytania artykuły popularnonaukowe w celu zwiększenia motywacji do tego typu pracy oraz zostały zalecone zostały wizualizacje yogi oraz treningu crossfit.
Fizyczny stan pacjentki dalej powoli się poprawia, na lewym kolanie pojawił się siniak i noga boli od kolana do stopy przy dłuższym staniu lub podczas spaceru.
Opracowane zostały:
Techniki wykonywane były zgodnie z metodologią blt, pracy czaszkowej lub innej delikatnej pracy, która sama w sobie jest poniżej progu bólu.
Mimo że techniki są bardzo delikatne, to pojawiają się podczas pracy silne bóle za zwyczaj daleko od miejsca kontaktu z dłonią terapeuty.
6 terapia
Ból z odcinka szyjnego zszedł niżej i w tym momencie znajduje się w górnej części odcinka piersiowego. Z lewego kolana i stopy zniknął ostry bol, pacjentka teraz odczuwa ten region jak by po prostu był tam siniak.
Zastosowane zostały następujące techniki:
Dzień 3 po wypadku
Brak terapii manualnej tego dnia. Fizycznie pacjentka wydaje się poprawiać zaskakująco szybko. Psychologicznie sytuacja wydaje się jej bardzo ciężka. Absolutnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że ludzie tracili życie w mniej poważnych wypadkach ani z tego, że ciało potrzebuje czasu by wszystko zagoić. Towarzyszy jej duże zmęczenie i praca intelektualna jest spowolniona. Został zastosowany zabieg psychologiczny by zmienić jej perspektywę postrzegania. Strategia polega na tym by wykorzystać obecny negatywny stan emocjonalny i na zasadzie huśtawki, pociągnąć ją jeszcze bardziej w ciemne barwy po to by potem z większą siłą pchnąć w pozytywnym kierunku.
Opisałem jej sytuacje z którymi miałem styczność w gabinecie, gdzie u ludzi z dużo drobniejszym mechanizmem traumatycznym bóle i problemy funkcjonalne towarzyszyły przez wiele miesięcy po urazie. Nakreśliłem jej linie powrotu do zdrowia w taki sposób, że zajmie to od miesiąca do dwóch a może nawet więcej z czego prawdopodobnie przez pierwszy miesiąc nie będzie mogła wrócić do treningu siłowego. Potem wróciłem do samego urazu opisując hipotetycznie różnego rodzaju uszkodzenia które mogły powstać podczas urazu. Np:
Jak widać opisałem sytuacje od najmniej do najbardziej poważnej. Na końcu wymieniłem wszystkie pozytywne rzeczy elementy obecnej sytuacji:
Pacjentka zdała sobie sprawę, że życie to luksus i jej złość na los zmieniła się w wdzięczność.
Zalecenia:
Medytacja i joga nidra z intencją wdzięczności
Dzień 4 po wypadku
Jest to dzień, w którym pacjentka miała zaplanowane nagranie 45 minutowej sesji jogi. Idea chorobowego wydaje się jej równie obca co każdemu prowadzącemu własną działalność gospodarczą więc strategia terapeutyczna zamiast ją od tego odwieść polegała na zmniejszeniu ryzyka i minimalizacji potencjalnych szkód.
Zastosowana strategia:
Efekt: pacjentka nagrała swój film czując się zaskakująco dobrze. Niestety cena była wysoka i po południu i wieczorem zmęczenie i nasilenie objawów bólowych było duże.
Dzień 5
Terapia 8:
Pacjentka zgłasza ból po prawej stronie karku i po prawej stronie kręgosłupa piersiowego na poziomach Th6-Th9, objawy, testy palpacyjnie, nasłuch i testy inhibicji wskazują na duży wpływ wątroby w objawach bólowych pacjentki. Terapia była szczególnie interesująca z punktu widzenia terapeuty, ponieważ wątroba miała wszystkie możliwe dysfunkcje. Terapia trwała godzinę i wątroba była jedynym leczonym organem.
Znalezione dysfunkcje:
Dzień 6 po wypadku
Pacjentka codziennie stosuje medytacje, jogę snu i wizualizacje ćwiczeń sportowych. 6 dnia po wypadku pacjentka wykonała 30 minutową sesję jogi. Poza złością, że nie może wykonywać zaawansowanych postur wszystko wygląda w porządku. Częścią rehabilitacji było ponowne kierowanie samochodem. Pojawiło się uczucie niepokoju oraz nieznana wcześniej chęć przestrzegania ograniczeń prędkości. Wstrząsy podczas jazdy samochodem przypominają o wypadku i powodują dużo szybszy powrót objawów niż praca siedząca przy komputerze.
Terapia 9
Pacjentka skarży się na ból w prawej stopie niewiadomego pochodzenia. W badaniu manualnym wychodzi zablokowanie stawu skokowego górnego oraz stawu pomiędzy drugą kością klinową a 2 kością śródstopia. Podczas pracy na stopie pacjentka przypomniała sobie, że podczas koziołkowania stopa utknęła jej w pewnym momencie za pedałem gazu.
Terapia 10
Ból w prawego mięśnia mostkowo obojczykowo sutkowego nie znika. Wcześniejsze terapie przyniosły ulgę w tym regionie, ale część bólu pozostaje niezmienna. Manualnie nie widać żadnych poważnych dysfunkcji mogących wyjaśnić ten ból.
Została zastosowana terapia biodynamiczna w bardzo szerokim polu. Pacjentka miała silną reakcję emocjonalną którą potem opisała jako atak paniki. Podczas terapii pojawiło się również nasilenie objawów do takiego stopnia, że wycisnęło łzy z pacjentki. Pacjentka opisała ból na 10/10 i mimo, że zazwyczaj jest przeciwna leczeniu farmakologicznemu to gdyby ten ból miał się utrzymać dłużej to przyjęła by każdy lek czy narkotyk by go uśmierzyć. Na szczęście ból szybko zmalał i w przeciągu kolejnych dwóch dni spadł do 0.
Dzień 8 po wypadku
Pacjentka czuje, że wracają jej siły. Jest to pierwszy dzień, w którym nie czuje się zmęczona. Od wypadku wykonała po raz 3 sesję jogi i czuje, że wraca jej sprawność. Pacjentka funkcjonuje normalnie, unika noszenia ciężkich przedmiotów. 30 minutowy spacer nie stwarza już jej żadnego bólu. Od wypadku pacjentka nosi kołnierz ortopedyczny w momencie, kiedy pojawia się zmęczenie mięśni szyi i zdejmuje go według własnego samopoczucia. Ból pojawia się sporadycznie:
10 dnia po wypadku
Wykonane zostały dynamiczne zdjęcia RTG na których widać dużą sztywność w dolnym odcinku szyjnym, zniesioną lordozę. Radiolog podejrzewa pourazowe uszkodzenie dysków C5-C6-C7 i skierował ją na wykonanie rezonansu magnetycznego. Zamieszczone zdjęcia RTG w tym artykule są oryginalne i zostały w nim umieszczone za zgodą pacjentki.
Wnioski:
Widziałem pacjentów po zwykłej stłuczce i roku rehabilitacji i byli w dużo gorszym stanie. Intensywna terapia osteopatyczna będzie kontynuowana. Regularnie powtarzana jest technika CV4 oraz drenaż limfatyczny jamy brzusznej, klatki piersiowej i kręgosłupa. Zostały podjęte próby manipulacji, ale ze względu na stosunek umiejętności terapeuty do stanu pacjentki wprowadzanie poszczególnych komponent zawsze kończyło się bólem więc ze względów bezpieczeństwa technika była przerywana. Jednak w związku z tym, że prawidłowa ruchomość kręgosłupa jest niezbędna do szybkiego powrotu do zdrowia stawowe uwalnianie kręgosłupa jest wykonywane poprzez harmoniczną mobilizację przez kość krzyżową. Pacjentka reaguje bardzo dobrze na te techniki i wydają się one znacznie przyśpieszać proces gojenia.
Pacjentka przed wypadkiem była fizycznie (yoga i crossfit) i psychologicznie (regularna medytacja) wyjątkowo odporna i prawdopodobnie te czynniki wpłynęły na stosunkowo niewielką ilość uszkodzonych struktur przy tak poważnym wypadku samochodowym. Z terapeutycznego punktu widzenia wcześnie zastosowana INTENSYWNA osteopatia, praca psychologiczna i odpowiednia dieta wraz z suplementami wydają się redukować czas gojenia do zaskakujących rozmiarów. Z mojego osobistego doświadczenia u niektórych pacjentów zwykła skręcona kostka często goi się dłużej.
Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia oraz często napięty grafik. Warto jednak pamiętać, że nasze możliwości terapeutyczne mogą zostać zwielokrotnione poprzez częstotliwość wykonywania zabiegów. Osteopatia ma ogromne możliwości w procesie gojenia stanów ostrych. Niezależnie od tego jak ciężki jest stan.