Andrew Taylor Still

            Dr Andrew Taylor Still (6.8.1828r.) był założycielem osteopatii i medycyny osteopatycznej. Był jednym z założycieli Baker University, najstarszej uczelni w stanie Kansas. Był również założycielem American School of Osteopathy, pierwszej szkoły medycyny osteopatycznej na świecie, która funkcjonuje do dziś pod nazwą A.T. Still University w Kirksville w stanie Missouri.

 

            A.T. Still idąc w ślady ojca został lekarzem. W trakcie wojny secesyjnej służył jako chirurg. Po wojnie i stracie w wyniku epidemii zapalenia opon mózgowych żony i trójki dzieci, doszedł do wniosku, że medycyna jego czasów jest w wielu przypadkach nieskuteczna a czasem wręcz szkodliwa. W związku z tym poświęcił kolejne trzydzieści lat na studiowanie ludzkiego ciała i szukanie alternatywnych sposobów leczenia.


//www.stillacademy.pl/wp-content/uploads/2018/08/Andrew-Taylor-Still-2a.jpg
//www.stillacademy.pl/wp-content/uploads/2018/08/Andrew-Taylor-Still-2b.jpg

            Studiował “prawa natury” - anatomię i  fizjologię. Still nie uważał się za twórcę osteopatii. Uważał, że osteopatię stworzył Bóg, którego wielokrotnie nazywał “Wielkim Architektem” 👉 "Osteopatia jest tak stara jak prawa przyrody ustanowione przez Boga, osteopatia jest prawem boskim, nic z tego prawa nie możesz zmieniać, ale osteopatia otwiera ci oczy na te prawa. Jeżeli zdrowie traktuje się, jako harmonię, a Osteopata ufa swoim dłoniom, bo ufa prawom stwórcy, nagrodą za te wysiłki jest prawda i nic więcej".

            A.T. Still głosił, że ciało to jedność, mające zdolność do samoleczenia a funkcja i struktura są współzależne od siebie. Podkreślał nadrzędność znaczenia płynów w naszym ciele, co określał jako 👉"przywracanie przepływów rzeki życia nawadniającej wyschniętą glebę". Pisał o tym jak bardzo ważna jest anatomia oraz o tym, że w ciele należy szukać zdrowia nie choroby 👉 "każdy może znaleźć chorobę, chodzi o to, aby znaleźć zdrowie w człowieku". Głosił też, że celem osteopaty nie jest wyleczenie pacjenta, celem jest dopasowanie jego naturalnych mechanizmów regulacyjnych do aktualnych potrzeb.


//www.stillacademy.pl/wp-content/uploads/2018/08/Andrew-Taylor-Still-1a.jpg
//www.stillacademy.pl/wp-content/uploads/2018/08/Andrew-Taylor-Still-1b.jpg
//www.stillacademy.pl/wp-content/uploads/2018/08/Andrew-Taylor-Still-1c.jpg

            Still był czynny zawodowo do czasu udaru mózgu, po którym pół roku później zmarł (12.12.1917r.).

 

Andrew Taylor Still napisał 4 książki:

📒 Autobiography of Andrew Taylor Still with a History of the Discovery and Development of the Science of Osteopathy (1897r., oraz wznowienie 1908r.)

📘 Philosophy of Osteopathy (1899r.)

📙 The Philosophy and Mechanical Principles of Osteopathy (1902r.)

📗 Osteopathy Research and Practice (1910r.)

 

 

 

"Osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia."

dr A.T. Still

 


Źródło:

"Autobiography of Andrew Taylor Still" - dr Andrew Taylor Still (1908r.)

"Andrew Taylor Still – Lekarz, buntownik, wizjoner" - dr Piotr Godek D.O.