Czym jest osteopatia

            Osteopatia jest filozoficzną i holistyczną koncepcją terapeutyczną opartą na elementarnych fundamentach żywej istoty. Te fundamenty zostały całkowicie zignorowane przez medycynę w czasach dr Still’a (założyciela osteopatii) i często pozostają ignorowane do dziś.

 

"Osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia."

dr A.T. Still

Zasady osteopatii:

//www.stillacademy.pl/wp-content/uploads/2018/08/ost-1.jpg

CIAŁO JEST JEDNOŚCIĄ

//www.stillacademy.pl/wp-content/uploads/2018/08/ost-3.jpg

STRUKTURA I FUNKCJA SĄ WSPÓŁZALEŻNE

//www.stillacademy.pl/wp-content/uploads/2018/08/ost-2.jpg

CIAŁO JEST ZDOLNE DO
SAMOLECZENIA


DEFINICJA OSTEOPATII OD DR ANDREW TAYLORA STILL'A (1828-1917),

JEJ ZAŁOŻYCIELA:

            Osteopatia została odkryta przez doktora A.T. Stilla z Baldwin w stanie Kansas roku 1874. Dr Still dowodził, że „naturalny przepływ krwi jest zdrowiem; choroba jest efektem miejscowego lub ogólnego zaburzenia krwi ─ iż pobudzenie nerwów powoduje skurcz mięśni i spręża przepływ krwi żylnej do serca; oraz że kości mogą być używane jako dźwignie do odjęcia ucisku na nerwach, żyłach i tętnicach.

        

            Osteopatia jest to nauka, na którą składa się dokładna, wyczerpująca i weryfikowalna wiedza o strukturach i funkcjach anatomicznych, fizjologicznych, psychologicznych w tym chemii i fizyki ludzkiego ciała. Osteopatia umożliwiła odkrycie pewnych organicznych praw i zasobów leczniczych w samym ciele. Odkrycie to sprawia, że przy naukowym leczeniu charakterystycznych dla praktyki osteopatycznej, odmiennej od wszelkich zwyczajnych metod zewnętrznych, sztucznych lub medycznych stymulacji może ono wyleczyć się z przemieszczeń, dezorganizacji, odchyleń i następującej po nich chorobie oraz odzyskać swą normalną równowagę między formą i funkcją przy zdrowiu i sile w harmonii zgodnie z zasadami mechaniki ciała, aktywnością molekularną i procesami metabolicznymi.

Źródło: Autobiography of Andrew Taylor Still, 1908, str. 403 (Definicje)

 

 

 

Nie jest to medycyna, nie jest to przyjmowanie tony leków, wykonywanie zabiegów chirurgicznych. Nie jest to stawianie diagnoz na podstawie wykonywanych badań z użyciem specjalistycznych sprzętów. Osteopatia to metoda leczenia, która w swojej praktyce opiera się na filozoficznej oraz holistycznej koncepcji terapeutycznej, stawiając przy tym na elementarne fundamenty każdego człowieka. 

Kto jest twórcą osteopatii?

Za osobę, która jest twórcą tej metody leczenia, uważa się doktora A.T Stilla z Baldwin. Czasem, w którym pojawiła się ona na świecie i ujrzała światło dzienne był rok 1874. Główną ideą tego człowieka było skupienie się na odpowiednich, wypracowanych przez siebie tezach. Uważał on, że naturalny przepływ krwi jest zdrowiem, a jeśli pojawia się zaburzenie krwi, to mamy do czynienia z chorobą. Co więcej, był on również zdania, że kości mogą mieć duże znaczenie dla ucisku ich na nerwy, na żyły, jak również i na tętnice.

Czym dokładnie jest osteopatia?

Osteopatia jest to nauka opierająca się w swojej praktyce na strukturach i funkcjach anatomicznych, fizjologicznych, psychologicznych, a także tych związanych z fizyką i chemią ludzkiego ciała. To naturalna metoda diagnozowania, jak również i wybierania określonego sposobu leczenia, w zależności od konkretnej przypadłości. Przy odpowiednim podejściu do tematu leczenia i zastosowaniu konkretnych praktyk osteopatycznych, skuteczność leczenia wielu chorób i dolegliwości jest naprawdę bardzo duża. Oprócz poradzenia sobie z bólem czy dyskomfortem, oprócz wyjścia z danego stanu chorobowego, osteopatia skupia się również i na odzyskaniu normalnej równowagi między formą i funkcją, z zachowaniem pełni zdrowia i sił w harmonii.

Gdy szwankuje zdrowie…

Z całą pewnością w momencie, gdy szwankuje zdrowie, chwytamy się wszelkich możliwych metod leczenia, aby tylko móc uporać się z bólem i dyskomfortem, jaki nam towarzyszy. W przypadku jednych osób mamy do czynienia z osteopatią ze względu na zastosowanie naturalnych metod leczenia, w przypadku innych z próbą walki, gdy medycyna rozkłada ręce. Osteopatia zajmuje się szerokim zakresem diagnozowania i leczenia różnego rodzaju przypadłości. Bardzo wielu ludzi uważa osteopatię jako czary - mary, w których jedynie liczy się jasnowidztwo. Nie jest to absolutnie prawdą. Jest to metoda diagnozowania i leczenia rękami, należąca do jednej z gałęzi fizjoterapii. W tej metodzie istotne znaczenie ma połączenie soma i psyche, a więc ciała i duszy, gdzie istotne znaczenie ma i sam sposób leczenia, ale również nastawienie pacjenta, jego wiara w powrót do zdrowia i siła wewnętrzna, która będzie go w tym właśnie kierunku pchała.

Kiedy warto postawić na osteopatię?

Przypadłości, w których osteopatia może okazać się dobrym wyborem jest naprawdę bardzo dużo. Do najczęściej pojawiających się zaliczyć możemy między innymi dyskopatie i zmiany w obrębie kręgosłupa, stany pourazowe i przeciążeniowe, wszelkiego rodzaju wady postawy, bóle głowy, stany depresyjne. Osteopata jest bardzo dobrym wyborem w przypadku słabej odporności, problemów z zapaleniem zatok, z zastojami limfatycznymi. Sprawdzi się ona przy problemach ze wzrokiem czy słuchem, a także przy urazach okołoporodowych u dzieci.