Czym dla dr. Mariana Majchrzyckiego jest osteopatia, jak ją postrzega i jak wykorzystuje jej atuty w gabinecie?

Instruktor:

 

Dr Marian Majchrzycki D.O., wykładowca Still Academy of Osteophaty:

Nazywam się Marian Majchrzycki. Od ponad 10 lat pracuję jako osteopata, czyli za pomocą swoich rąk rozwiązuje dysfunkcje pacjenta. Czyli dotykam miejsc, które są napięte, rozluźniam je i przez to niweluję dolegliwości bólowe pacjenta. Nie tylko dolegliwości bólowe, ale i dolegliwości trzewne i różne inne, które mogą powstać na poziomie ciała i umysłu. Osteopatia jest systemem, który bardzo mi się podoba. Mogę za pomocą swoich rąk leczyć pacjenta. Wykonuję terapię na różnych częściach ciała i przez to wpływam właściwie na całe ciało, bo wszystko jest od siebie zależne.

Wpływam na narządy wewnętrzne, na układ mięśniowo-szkieletowy, na układ limfatyczny, krwionośny, a także oczywiście na czaszkę, na mózg. Także oddziałuję na calego pacjenta, pomagam mu w tym, żeby utrzymywał swoje zdrowie, albo żeby to zdrowie wróciło.

Andrew Taylor Still, ojciec osteopatii, powiedział, że wszystko zaczyna się od anatomii i kończy na anatomii. Wiedza na temat anatomii jest najważniejsza i to jest to, czego osteopatia potrzebuje. W Still Academy wykładam anatomię palpacyjną, czyli przypominam trochę anatomię opisową, ale także pokazuję, gdzie znaleźć dane struktury. Głównie są to struktury kostne, przyczepiające się tam struktury mięśniowe, przebiegające naczynia krwionośne, a także struktury nerwowe. Pokazuję, gdzie je znaleźć, jak je wypalpować, jak one łączą się ze sobą, a także jak może to wpłynąć później na pacjenta czy na dolegliwości pacjenta, jeżeli je leczymy. Jest to jakby podstawa, na której opierają się późniejsze zajęcia,  ponieważ jakiekolwiek będziemy wykonywać techniki – czy przyłożymy ręce w tym, czy w innym miejscu, to i tak musimy znać anatomię. Musimy wiedzieć, co dotykamy, albo wyobrazić sobie, jak dojść do struktury, na którą chcemy wpłynąć, i której problem chcemy rozwiązać.

Still Academy of Osteophaty zgromadziła bardzo ciekawą grupę wykładowców. Dziękuję bardzo, że też jestem w tej grupie.Myślę, że są to jedni z najlepszych wykładowców w Europie, jak i na świecie, którzy uczą osteopatii – różnych podejść, czyli mamy zarówno strukturalne, jak i funkcjonalne techniki, czaszkowe, BLT, najróżniejsze. Także można nauczyć się właściwie całej osteopatii studiując właśnie na Still Academy.